מיום הבריאה הראשון, בו אמר אלוהים "ויהי אור", חלק גדול מחיינו נסב מסביב לתאורה הנכונה והמתאימה לנסיבות: זו שתאיר את הגינה שלנו מספיק כדי שלא ניפול, אבל עדיין, לא תהפוך אותה למוארת כמו אצטדיון כדורגל, זו שלא תעייף את עינינו כשאנחנו עובדים שעות ארוכות על המחשב, זו שתאפשר לנו לעבוד בנוחות במטבח, זו שלא תפריע לילדים לישון בחדרם (ואם זאת, תספק להם מספיק בטחון נגד ה"מפלצת" שמתחת למיטה), זו שתספק לנו אווירה רומנטית בסלון בערב בו אנחנו מבלים עם בן/בת הזוג…

השכרת תאורה לאווירה

כיצד השכרת תאורה משרתת אווירה?

ממגוון הדוגמאות שהעלינו ניתן לראות, כי לכל חדר/חלל/מיקום בבית או סיטואציה ישנם צרכי תאורה משלהם, אם כן, כיצד מתאימים את התאורה הנכונה לסיטואציה ולחלל? ישנם מספר

  • התאורה הטבעית – השמש זורחת במזרח ושוקעת במערב, זוהי עובדה נתונה. אי לכך, קרני השמש שנכנסות דרך החלונות במהלך שעות היום, הן לא רק גורם שצריך להתחשב בו, אלא גם ניתן לנתב אותו לצרכי השגת האווירה הנחוצה. למשל, אור בין הערביים הנכנס לחדר שחלונותיו פונים למערב הינו רך, זהוב ורומנטי, כך שניתן לנתב אותו ליצירת אווירה רכה (למשל, בחדר השינה או בחדר הילדים), אבל, במידה ומדובר באזור בבית בו יש צורך בתאורה ממוקדת וחזקה יותר (למשל, בפינת קריאה), תצטרכו לתגבר אותו בתאורה לבנה וממוקדת.
  • תפקידה של התאורה באזור/חלל הספציפי – צרכי התאורה שלנו משתנים מחדר לחדר, ואפילו עשויים להיות שונים באותו חדר עצמו. למשל, בחדר הילדים, האור הקטן שליד המיטה שונה במהותו ובמטרתו מהאור הממוקד שנמצא ליד אזור הכנת השעורים ומהאור ה"כללי" שבחדר. לכן, צריך למפות את החדרים מבחינת תאורה על פי מטרותיהם ולספק לכל אזור את האור הנדרש בו.
  • גוון התאורה – אם נתעלם מהתאורה הצבעונית (אשר מיועדת יותר לאירועים חגיגיים ולא לחיי היומיום), גווני התאורה הביתיים הנפוצים הם לבן חם (הנוטה לצהוב), לבן טבעי ולבן קר. הלבן החם מעשיר את הגוונים החמים בבית ומעניק תחושה נינוחה ורומנטית, הלבן הטבעי ממוקד ומתאים יותר לאזורים כמו מטבח ושולחן עבודה ולבן קר לא מומלץ לשימוש ביתי, מאחר והוא יוצר אווירה סטרילית ומרוחקת (למשל, חדרי בדיקות טכנולוגיים או בתי חולים).

כיצד ציוד תאורה טוב משפיע על מסיבה?

הזכרנו קודם את הנורות הצבעוניות, שמכניסות אווירה שמחה אשר מתאימה למסיבות חגיגיות. גם כאן, ישנם סוגי תאורה שונים, המתאימים לסוג האווירה אותה אתם רוצים ליצור במסיבה. למשל, הצבת ליזרים לאירועים שמעניקים הרגשה מקפיצה, פרוז'קטורים ממוקדים על סטנדים להארה מרוכזת של התרחשות ספציפית, מול תותח קרניים צבעוני, הפועל בקצב המוסיקה ומקפיץ את האווירה, בין התאורה התוחמת את אזור האירוע בחיק הטבע ומאפשרת למשתתפים לעבור ממקום למקום מבלי למעוד ומבלי לאבד את דרכם, למכשיר לייזר קטן השולח קרניים צבעוניות על קהל הרוקדים.

לסיכום:

לתאורה במסיבות או בבית, ישנה חשיבות רבה ביצירת האווירה הרצויה לכם. לכן, בטרם בחירת התאורה תצטרכו לאפיין את הצרכים שלכם ולמקד אותם על פי החלל בו נדרשת התאורה, מטרת התאורה וכן הלאה. רק לאחר שיהיו בידיכם נתונים אלה, תוכלו לבחור את התאורה המתאימה.