חגיגות ימי הולדת "של ילדים" הן כיפיות בעיקר לילדים עצמם 🙂 . לנו, ההורים, הן גורמות כאב ראש גדול למדי: בחירת המקום (כי לא כל אחד מאיתנו בנוי לארח עשרות ילדים משתוללים ועמוסי עודף-סוכר בביתו, וזה לגמרי בסדר), ההכנות המרובות, הניסיונות להפיק מסיבת יום הולדת שתהווה זיכרון מתוק לבעל או לבעלת החגיגה, ומצד שני, לא תהרוג אותנו, המארגנים, בדרך.

יום הולדת לילדים

כיצד מתכננים יומולדת ונשארים בחיים?

מקפידים על כמה כללים פשוטים:

מחליטים היכן תיערך המסיבה – זו, אולי ההחלטה הגדולה והמהותית ביותר, וממנה נגזרים התקציב שלכם, ההתנהלות, רשימת המוזמנים וכן הלאה. לכן, חשוב מאד שכבר בשלב הראשון אתם, המבוגרים, תחליטו היכן היא תיערך.
נעזרים בילדים בהכנת המסיבה – כאשר מדובר בילד או בילדה הנמצאים בגיל שכבר ניתן לתקשר איתם בבהירות, נותנים להם לסייע בהכנות. כמובן, עם סייגים מסוימים. למשל, בעת הכנת רשימת המוזמנים, מסכמים על כמות מוזמנים מסוימת (וגם מקפידים לעמוד בה).
משתפים את ההורים המלווים – כאשר מדובר בילד או בילדה צעירים מאד, יש לקחת בחשבון כי כל ילד כזה מלווה על ידי הורה. כמובן שההורים המלווים אינם מצפים ש"תשעשעו" גם אותם, אבל זה יהיה רעיון נחמד ליצור פעילויות משולבות הורים וילדים במהלך מסיבת יום ההולדת (כהפעלת קריוקי עם שירים מתאימים וכד'). ציינו זאת על ההזמנה למסיבה, על מנת למנוע אי נעימויות.
מאבטחים את הבית ביתר קפידה – כן, אנחנו יודעים שאין צורך להבהיר מהו בית מאובטח על מנת להגן על ילדים מפני סכנות, אבל כאשר אתם מכניסים כמות כזו של ילדים (שאינם ילדיכם) לבית אחד, תמיד יהיה מישהו שיחליט לעשות משהו שלא הצלחתם לצפות מראש. לכן, קבעו היטב ציוד הגברה (במידה ויש כזה), סלקו לחדר סגור כל מה שעלול להוות סכנה (כאגרטלי זכוכית, טלוויזיות גדולות וכבדות וכד').
מרחיקים ציוד וריהוט שאיננו הכרחי – ילדים אוהבים (ונהנים) לשבת על שטיחים, פופים וכד'. תוכלו לרוקן את סלון ביתכם כמעט לגמרי מכל ריהוט שאיננו נחוץ ולהותיר בו רק את המינימום ההכרחי.
קובעים מגבלות ומיידעים את הילדים – הסכימו עם ילדיכם כי חדרים מסוימים הינם מחוץ לתחום (אתם באמת רוצים למצוא עוגייה מעוכה לתוך השטיח היקר שבחדר השינה שלכם?) והחליטו על אורך המסיבה. קחו בחשבון כי מסיבות יום הולדת (בעיקר כאלה שהן מהנות) אף פעם אינן מסתיימות בדיוק בזמן, אבל אל תניחו להן לזלוג אל שעות שאינן נוחות לכם.
מארגנים פעילות בהתאם לגילאי הילדים ולמגדרם – יש הבדל ברור בין סוגי הפעילויות השונים שמעניינים את בני הגילאים השונים. לדוגמה, קוסם, ליצן וכד' יעניינו את הגילאים הצעירים יותר, בעוד מסיבת פיות, מסיבת נינג'ות ודומותיהן יתאימו לגילאים בוגרים יותר. כפי שניתן להבין, ישנן גם פעילויות מועדפות על בנים וכאלה שמועדפות על בנות, לכן, התייעצו עם הילד/ה ושאלו לדעתם.

לסיכום:
איזה מזל שיש יום הולדת רק פעם בשנה… תוכלו להתנחם בכך שיש לכם שנה שלמה לפניכם לתכנן את מסיבת יום ההולדת הבאה. 🙂