חלפו הימים בהם ערב שירה בציבור היה משהו שניתן לארגן בשליפה מהשרוול, כיום, מדובר באירוע רציני, שיש להתכונן אליו, ובהתאם לכך, הוא גם מלא מוקשי-טעויות שעלולים לגרום לכך שלא יצליח. ריכזנו עבורכם שבע מהטעויות הנפוצות ביותר בערבי שירה בציבור.

ערב שירה בציבור - טעויות

השכרת מקרן שאיננו מתאים או אמין דיו

מקרן נחשב לאחת מאבני היסוד של ערב שירה בציבור, לכן, השכרת מקרן צריכה להתבצע בצורה מודעת וחכמה. טיפים להשכרת המקרן הנכון והמתאים עבורכם, תוכלו למצוא במאמר – איך לבחור מקרן: 5 דברים שאתם חייבים לבדוק.

השכרת מסך למקרן באופן שאיננו מודע לדרישות

אם האירוע שלכם חשוב לכם (סביר להניח, אחרת לא הייתם מארגנים אותו 🙂 ), אל תסתפקו בהקרנת שקופיות מילות השירים על קיר או על סדין לבן, מכיוון שאלו לעולם לא יצליחו לספק את התוצאה שהשכרת מסך ייעודי למקרן יכול לספק. השכרת מסך למקרן יכולה לפתור את הבעיה הזו.

ויתור על הדפסת שירונים

נכון, אנחנו בעידן ירוק, בו אנחנו ממעטים ככל האפשר בהדפסות-נייר ועובדים הרבה באמצעים חלופיים. אבל, הדפסת שירונים יכולה לפתור את המשתתפים (במיוחד את המבוגרים שבהם) בתלות במקום הישיבה וביכולתם לראות את המילים המוקרנות.

ערב שירה בציבור רציף וללא הפסקות

יכולתם של אנשים שונים לשיר לאורך זמן משתנה, ותלויה מאד בגילו של המשתתף, בניסיון שיש לו בערבים כאלה ובגורמים אינדיבידואליים נוספים. מספר הפסקות לאורך הערב תאפשרנה למשתתפים להירגע מעט ולהשיב לעצמם את קולם. הפסקה של עשר דקות או רבע שעה לכל שעת שירה יכולה להעניק למשתתפים את ההפוגה הנדרשת.

הגשת מזון כבד מידי

ארוחות דשנות גורמות לנו לנמנם וכאשר הן מגיעות בשילוב עם מוסיקה רגועה וטובה, התוצאה עלולה שלא לאחר להגיע – המשתתפים יתקשו לשמור על ערנות. הגשת כיבוד קל ומרענן, במקום ארוחה, יכולה לפתור לכם את הבעיה.

רשימת שירים שאיננה מתאימה

כאן, הטעות יכולה להגיע ממספר כיוונים: יצירת רצף של שירים רגועים ומרדימים מידי, אי התייחסות לגילאי המשתתפים וטעמם המוזיקלי, שירים מעטים מידי שאינם מספיקים למלא את כל הערב וכן הלאה. נסו לכסות את כל האספקטים הנוגעים לרשימת השירים ולצפות בעיות שעלולות לצוץ.

מקומות ישיבה נוחים מידי

פופים, למשל, נוחים מאד לאירוח, אבל, מבחינת תנוחת הגוף הנדרשת בעת שירה, הם אינם מתאימים. לכן, התמקדו בכיסאות בעלי משענת גב ישרה לאורחים השרים, בעוד שפופים או כורסאות יוכלו לשמש את האורחים אשר כרגע מעדיפים לנוח ולא לשיר.

לסיכום:
ערב שירה בציבור, כמו כל דבר אחר, התפתח מאד, וכיום, רף הדרישות (וציפיות המשתתפים) ממנו עלה בהתאם. ברור למדי כי אם מדובר בערב השירה בציבור הראשון שאתם מארגנים, טעויות תקרנה, אבל בידיכם האפשרות לצמצם את כמותן למינימום האפשרי.