אחרי שהסברנו לכם במאמרים קודמים איך לבחור מקרן לקולנוע ביתי או אירוע וגם מהם הדברים שצריך לבדוק כאשר שוכרים מסך להקרנה, הפעם, נעסוק בהתאמה שבין השניים ובהתאמתם לצרכים שלכם. להתאמה בין מקרן למסך ולקבלת התוצאה האולטימטיבית, ישנם מספר פרמטרים מרכזיים: עוצמת המקרן, המרחק בו מוצב המסך מהמקרן, המרחק בו יושבים הצופים מהמסך, מצב התאורה בחדר, גודל המסך, החומר ממנו הוא עשוי, צבעו ועוד. כל אלה יחד, יוצרים את ה-Screen Gain – רמת החזר האור מהמסך, יחסית לסטנדרט של מסך לבן-מט, המעניק תוצאה מושלמת.

התאמת מסך למקרן

למה לא לבחור במסך בעל ה-Gain הגבוה ביותר?

לכאורה, הבחירה ההגיונית היא במסך בעל ה-Gain הגבוה ביותר, אבל למסך בעל Gain גבוה מספר תופעות לוואי אפשריות:
Hot Spotting – איכות התמונה נפגעת מאחר ועוצמת האור המוחזרת ממרכז המסך גבוהה יותר מאשר בצדדיו.
Color Shifting – תופעה זו בולטת במיוחד במקרני CRT (בעלי שלוש קרניים). היא מתבטאת ב"הסטה" של הצבע המוחזר מהמסך לכיוון הכחול או האדום, כאשר לא יושבים בדיוק מול המסך, כך שבמקרה בו צופים בסרט מספר אנשים, הצופים היושבים בצדדים יקבלו תמונה שצבעיה אינם "מדויקים" וחדים.
Sweet Spot מצומצם – ה-Sweet Spots (טווח המקום בו הצפייה הינה אופטימלית) מצטמצם, מאחר ועוצמת ההארה משתנה בחדות כאשר לא נמצאים מול מרכז המסך.

איך מתאימים מסך למקרן וגם לדרישות?

אחרי ששכרנו מקרן יש לבדוק השכרת מסך מתאים למקרן, לשם כך צריך לבדוק את ה-Gain הנדרש, אשר ישיג עוצמת הארה טובה.

במידה ונדרש Gain גבוה (מעל ל-1.5) תוכלו לנסות לשפר את המצב במספר דרכים: לשקול לשכור מסך קטן יותר, להתקין את המקרן בגובה הצופה או מעט מעל, לשכור מסך שהוא Retro Reflective.

אם אפשרויות ההחשכה בחדר אינן אופטימליות, המקרן איננו בעל קונטרסט גבוה ועוצמת ההארה מספקת או מעל לכך, תוכלו לבחור במסך אפור. מסך אפור גם ישרת את המטרה במקרה של מקרן בו התמונה המתקבלת בהקרנה על קיר חלק ולבן נראית בהירה מידי, או שבקטעים חשוכים של התמונה פרטים "הולכים" לאיבוד.

לסיכום:
רוב המסכים הפשוטים הנמצאים כיום בשימוש מתאימים למקרני 720P, בעוד שלמקרני 1080P מומלצים מסכים מבד איכותי יותר. כאשר מדובר בהקרנת סרט, לתוצאה המתקבלת ישנה חשיבות רבה יותר, מאשר כאשר מדובר בהרצאה או מצגת הכוללות שקופיות וטקסט. אולם גם אז, התוצאה חייבת להיות נעימה לעין וכזו שלא תעייף את הצופים ותגרום להם כאב ראש וכאבי עיניים. השכרת מסך למקרן באופן מושכל היא צעד בסיסי וחשוב בהשגת מטרה זו.

תוכלו לשבור את הראש ולחשב זאת בעצמכם, או, פשוט, לפנות למומחים שלנו, אשר יתאימו לכם מקרן ומסך להשכרה שיתאימו לצרכיכם וגם האחד לשני!